Part Number: STL12RCB
In Stock
You Save: 20%
Trailer Lights
zoom in icon
slider vertical icon
zoom out icon
Comment field cannot be left empty.
Name field cannot be left empty.
Error submitting comment. Please try again momentarily.
Product Images
In Use/Installed
Customer Photos
Need help with installation?
Locate installers near me
  • All Info
  • Reviews (2155)
  • Q & A (0)
  • Videos (3)
  • Photos
Optronics Trailer Lights - STL12RCB
  • Tail Lights
  • Oval
  • LED Light
  • Red
  • 6-1/2L x 2-1/4W Inch
  • Brake/Tail/Turn
  • Submersible Lights
  • Recessed Mount
  • Optronics
Features:
  • Oval LED trailer light serves 3 functions on trailers
    • Stop light
    • Tail light
    • Turn signal light
  • Sonically sealed, waterproof housing and lens unit is submersible
  • LEDs make great replacements for incandescent lights
    • Last 50 times longer
    • More efficient - provide brighter light with less power output
    • No bulbs to replace - no brittle filaments
  • Durable polycarbonate lens and housing
  • Clear lens over red LEDs
  • Compatible with 12V DC systems
  • Recessed mount with grommet (A70GB - sold separately)
  • Accepts industry standard 3-prong plug (A45PB or A47PB - sold separately)
  • DOT compliant
Specs:
  • Dimensions: 6-1/2" long x 2-1/4" tall x 1-3/4" thick
  • Diodes: 6
  • Power draw at 12.8V:
    • Stop/turn: 0.161 amps
    • Tail: 0.007 amps
  • Lifetime warranty on LEDs
Optronics STL12RCB Series 6 Inch Oval Sealed LED Tail Light Diagram
Sonically Sealed, Waterproof Trailer Light
Recessed-Mount Light
Recessed Grommet Mount Trailer Light Installation Diagram
California residents: click here
Video Transcript for An In-Depth Look at the Optronics LED Trailer Tail Light
Your lights will easily fit into the oval holes on your trailer, as they're the standard 6.5" x 2.25" size.Now, if your trailer doesn't already have these oval shaped holes in them, you can purchase brackets, as well as the grommets to keep them in there, nice and tight, here at etrailer.com. Each led light has six LEDs inside of it to aluminate the lens, and it's a quick and easy installation. The light simply just pops in to your oval slot, and it plugs in using a standard three wire pigtail.Now, if your trailer doesn't have a standard three-wire pigtail or you're adding additional lights to it, you can purchase those pigtails here at etrailer.com. What I like about these pigtails is that our ground wire has a ring terminal pre-installed on it, ready to tap right in the ground, and we've got two circuit wires here for our lights here. We can wire up our turn and stop circuit to one and our taillights to the other.