Part Number: NCTP1002
In Stock
You Save: 27%
TPMS Sensor
zoom in icon
slider vertical icon
zoom out icon
Comment field cannot be left empty.
Name field cannot be left empty.
Error submitting comment. Please try again momentarily.
Product Images
Need help with installation?
Locate installers near me
  • All Info
  • Reviews (25)
  • Q & A (0)
  • Photos
iN-Command TPMS Sensor - NCTP1002
  • 2 Sensors
  • Boat Trailer
  • Camper
  • 5th Wheel
  • Motorhome
  • Standard Vehicle
  • Truck/SUV
  • Utility Trailer
  • Cap Sensors
  • iN-Command
  • Smartphone Display
  • Standard Range
Features:
  • TPMS lets you monitor your RV's tire pressure and temperature with an app on your smartphone
    • Works on RVs, campers, trailers, passenger vehicles, and more
    • Compatible with iPhone 6S and Android 8.0 or newer smartphones
  • 2 Waterproof sensors let you monitor each tire individually
    • Bluetooth technology sends information from sensor to your smartphone app
  • Free iN-Command TPMS smartphone app provides visual and audible alerts
    • Stores tire pressure and temperature history so you can look for patterns
    • Lets you set the minimum and maximum parameters for tire pressure and tire temperature
    • Can monitor up to 22 sensors - additional sensors sold separately
  • 3 Pairing methods make it easy to connect the sensors to the app
    • Deflation method - install the sensor first and let the tires' air pressure activate it
    • Manual method - manually enter the ID number on top of the sensor into the app
    • QR code method - use your smartphones camera to scan the QR barcode on the sensor
  • Durable polycarbonate and ABS plastic construction
  • Simple installation
    • Sensors are secured onto the tires' valve stems
    • 2 Locknuts, 2 lithium batteries, 2 anti-theft attachments, and a wrench are included
Specs:
  • Overall dimensions (per sensor): 1" diameter x 3/4" tall
  • Pressure range: 0 psi - 185 psi
  • Operating voltage: 3V DC
  • Operating temperature range: -4 degrees F to 185 degrees F (-20 degrees C to 85 degrees C)
  • Battery life: 1 year
  • Monitoring capacity with included sensors: 2 tires
  • Battery type: CR1632 lithium
  • 1-Year warranty
Configuring the iN-Command TPMS App
iN-Command TPMS App Configuration
2 Waterproof Sensors with Bluetooth
iN-Command TPMS Waterproof Sensors
3 Sensor Pairing Methods
iN-Command TPMS 3 Sensor Pairing Methods
iN-Command TPMS Deflation Method
iN-Command TPMS Manual Method
iN-Command TPMS QR Method
Smartphone App Settings
iN-Command TPMS App Settings
The app allows you to choose from multiple audible alarm tones, depending on your preference. You're also able to set the minimum and maximum tire pressure anywhere from 0 psi and 217 psi, as well as set the temperature as low as 100 F (38 C) to as high as 257 F (125 C). You should set the tire pressure and temperature settings based on the recommendations of your vehicle or tire manufacturer. Once these settings have been chosen, you will be alerted when the pressure or temperature falls outside of those perimeters. You can change these settings at any time.
Easy Installation
iN-Command TPMS Easy Installation
NCTP1002 In Command RV Tire Pressure Monitoring System for Smartphone - 2 Transmitters - Bluetooth
California residents: click here
Customer Satisfaction Score:
Ratings & Reviews
4.6
25 reviews
by:
by:
easy to install and use
Works fairly well takes a little bit for phone to receive signal.
Overall I am satisfied with the TPMS sensors. I ordered a set of four for my 5th wheel. Three of them work perfectly but the fourth one is a little flaky. Most of the time it reads a constant 97.6 psi. Sometimes it will give a correct reading for a short time, but it will then revert to 97.6 psi.
Works great and easy to set up. Very happy with the TPS and the fair price.
Safe me, one time of a blow out, great product
The iN Command TPMS sensors arrived quickly,were very easy to install and are working very well.
I am very pleased with the accuracy and ease of use of this product.
Still doing a good job. I would buy aga in.
25
See what our Experts say about this iN-Command TPMS Sensor
  • Will iN-Command TPMS Work With Rubber Valve Stems
    view full answer...
  • How Much Range Do The iN-Command Tire Sensors Have Without The Repeater
    view full answer...
  • Difference Between In-Command TPMS # NCTP1002 and # NCTP100
  • What Is the Range of the iN-Command TPMS and Do I Need the Repeater
  • Does iN-Command TPMS for RVs, Trailers, and Vehicles # NCTP1002 Need Signal Booster
  • Recommended TPMS System for Featherlight Horse Trailer
  • Are The iN-Command Sensors Compatible With a 2023 Chevrolet 3500?
  • Will iN-Command TPMS Work for 2022 Keystone Alpine and Ford F-450 Dually
    If you already have the iN-Command system on your 2022 Keystone Alpine then you can add the iN-Command TPMS # NCTP100 with 4 sensors as well as the 2 sensor kit # NCTP1002 so you can monitor all 6 tires on your 2022 Ford F-450 Super Duty dually. As long as the valve stems have enough clearance to add the 1" diameter sensors these will fit with your dually tires just fine. When it comes to max length I've seen 75' for the truck and trailer combined but from my understanding this will differ...