Part Number: BB2441SS
In Stock
You Save: 7%
Trailer Bearings Races Seals Caps
zoom in icon
slider vertical icon
zoom out icon
Comment field cannot be left empty.
Name field cannot be left empty.
Error submitting comment. Please try again momentarily.
Product Images
Customer Photos
Need help with installation?
Locate installers near me
  • All Info
  • Reviews (1608)
  • Q & A (0)
  • Photos
Bearing Buddy Trailer Bearings Races Seals Caps - BB2441SS
  • Caps
  • Bearing Protector Grease Cap
  • 2.44 Inch
  • 4400 lbs Axle
  • 5200 lbs Axle
  • Bearing Buddy
Features:
  • Replaces the grease cap in the axle hub
  • Prevents wheel-bearing failure
    • Keeps water and dirt out of hubs and bearings
    • Allows boat trailer wheels to be completely submerged
    • Stops corrosion and pitting on bearings
  • Provides easily accessible grease fitting
    • Makes adding grease to the bearings quick and simple
  • Maintains slight, controlled pressure (3 psi) with spring-loaded piston, preventing water from entering hub
  • Prevents overfilling and rear seal damage with automatic pressure-relief feature
    • Grease seeps around piston edges and into barrel when full
  • Constructed of stainless steel
    • Ensures longer-lasting fit than plastic or aluminum products
  • Includes rubber covers
  • Installs easily
  • Made in the USA
Specs:
  • Fits 2.441" hub bore