Part Number: 100476-72-MBS
In Stock
You Save: 30%
Propane Fittings
zoom in icon
slider vertical icon
zoom out icon
Comment field cannot be left empty.
Name field cannot be left empty.
Error submitting comment. Please try again momentarily.
Product Images
Customer Photos
Videos
Need help with installation?
Locate installers near me
  • All Info
  • Reviews (1033)
  • Q & A (0)
  • Photos
MB Sturgis Propane Fittings - 100476-72-MBS
  • Hoses
  • Adapter Hoses
  • 1/4 Inch - Male QD
  • 1 Inch-20 - Male
  • 6 Feet Long
  • MB Sturgis
Features:
  • Adapter hose lets you connect a small, portable appliance to a quick-disconnect outlet
    • Replaces the need to use small, disposable propane tanks
    • Get more use out of your grill, heater, or other small appliance
  • Male quick-disconnect fitting lets you hook up and disconnect without hand tightening
  • Male #600 (1"-20) disposable cylinder port lets you fuel your portable camping grill
    • Swivel collar makes connection easy without the hose twisting when you hook up
  • Durable thermoplastic hose and brass fittings approved for LP gas only
    • CGA 8.3 certified
  • Made in the USA
Specs:
  • Temperature range: -40 F to 140 F
  • Hose dimensions: 72" long x 1/4" inner diameter
  • Hose fittings:
    • 1/4" Male Model 250 quick-disconnect
    • Male #600 (1"-20)
  • Maximum pressure rating: 350 psi
  • 1-Year limited warranty
Quick-Disconnect Hose Connection
100476-72-MBS MB Sturgis RV Quick Connect Propane Hose - 1/4" Male Plug x 1"-20 Male - 72" Long
Customer Satisfaction Score:
Ratings & Reviews
4.8
1018 reviews
by:
by:
25
Show More Reviews
See what our Experts say about this MB Sturgis Propane Fittings
  • Tee and Hose for Quick-Disconnecting Grill with 1 lb Propane Fitting
    view full answer...
    Image 1 for
  • Connecting A GSI Outdoors Selkirk 540 Camp Stove To A Quick Disconnect Fitting
    To connect your GSI Outdoors Selkirk 540 Camp Stove # GSI53RV to a quick disconnect fitting you would simply need the MB Sturgis Quick Disconnect Propane Hose for Small Appliance # 100476-72-MBS. The 1"- 20 fitting on the end of this hose will screw onto the regulator that comes with your stove and the male quick disconnect fitting will attach to a female quick disconnect on your propane source. You can add female quick disconnect to a propane tank by attaching the Camco Propane Fitting...