Part Number: PK54240PL
In Stock
You Save: 31%
Accessories and Parts
zoom in icon
slider vertical icon
zoom out icon
Comment field cannot be left empty.
Name field cannot be left empty.
Error submitting comment. Please try again momentarily.
Product Images
Need help with installation?
Locate installers near me
  • All Info
  • Reviews (11)
  • Q & A (0)
  • Photos
Pollak Accessories and Parts - PK54240PL
  • Wiring
  • Circuit Breaker
  • Pollak
  • 40 Amp
Features:
  • Plastic housing with perpendicular mounting bracket
    • 1-Piece design withstands vibration
    • Mounting bracket is integrated into housing
    • Lighter than metal housing
  • Cycling automatic reset
    • Cycles continuously during over-current condition
    • Returns to run mode when source of over-current is removed
  • (2) 10-32 Studs
    • Zinc with copper plate topcoat (copper color) on battery terminal
    • Zinc plating (silver color) on auxiliary terminal
  • Perpendicular mounting bracket
  • SAE Standard J553-compliant
Specs:
  • Dimensions:
    • Overall length, including mounting bracket: 2.00"
    • Terminals: 0.66" long; 0.69" apart
    • Mounting bracket center to center: 1.56"
    • Mounting bracket hole diameter: 0.23"
    • Housing: 1.28" long x 0.84" wide x 0.72" tall
  • Current rating: 40 DC amp
  • Voltage rating: 12 VDC (Voltage Direct Current)
  • Operating temperature: -10 F to 150 F (-23 C to 65 C)
  • Storage temperature: -20 F to 200 F (-29 C to 93 C)
  • 1-Year limited warranty
Note: 12V circuit breakers are not recommended for 24V applications since the materials are heat-affected rather than current-affected.
Dimension Drawing of PK542XXPL Series Circuit Breaker
Customer Satisfaction Score:
Ratings & Reviews
4.9
11 reviews
by:
Was the part I needed.
by:
Haven’t installed yet but expect they’ll work perfectly.
Great product quick shipping
Just what I needed. Arrived when expect ed.
product was as described.
Very pleased.
11
See what our Experts say about this Pollak Accessories and Parts
  • How to Install a Brake Controller on a 2007 Dodge Ram 1500
    view full answer...
    Image 1 for
  • 30 Amp Fuse Keeps Blowing on LCI Stabilizer Jacks Between Campsites
    view full answer...
    The Curt Class 5 Universal Weld-on Hitch w/ Brackets # C47CR will allow you to weld on a receiver to your 2005 Thomas school bus. This hitch has brackets which will give you a 9" drop from your frame. The hitch is designed to fit a frame width 18-44" wide. For the wiring you will want to start with the Upgraded Heavy Duty ModuLite Circuit Protected Vehicle Wiring Harness # C59496. This will connect to the tail lights on your bus and provide the lighting for your trailer. It will connect...
  • Do you Carry an Inline Fuse Holder with 8 Gauge Wire For a 40 Amp Circuit?
  • Replacement 40 Amp Pollak Circuit Breaker
    Image 1 for
  • Can A 12V Charge Line Be Run From RV To Towed Vehicle Battery While Using 12V Outlet And Disconnect
    Yes. A 12V charge line using # 10-1-1 wire and a circuit breaker like # PK54240PL will allow you to provide a maintenance charge to your battery while using the battery disconnect # RM-766 and supplemental 12V outlet.