Part Number: A10-30INBKVP
You Save: 10%
RV Power Inlets
zoom in icon
slider vertical icon
zoom out icon
Comment field cannot be left empty.
Name field cannot be left empty.
Error submitting comment. Please try again momentarily.
Product Images
Customer Photos
Videos
Need help with installation?
Locate installers near me
  • All Info
  • Reviews (207)
  • Q & A (0)
  • Photos
Mighty Cord RV Power Inlets - A10-30INBKVP
  • 30 Amp
  • Power Inlets
  • Black
  • Mighty Cord
  • Twist Lock Connector
  • Plastic
Specs:
  • Face plate dimensions: 3-7/8" tall x 3-5/16" wide
  • Mounting holes: 2-7/16" center-to-center
  • Rear chord channel dimensions: 2-13/16" wide x 1-7/8" long
  • Voltage: 125V
  • 1-Year warranty
Features:
  • Power inlet lets you hook up to shore power using your power cord (sold separately)
    • 3-Prong, male, twist-lock plug accepts a 30-amp, female, twist-lock plug
  • Twist-lock design ensures that plug stays securely connected to the inlet
  • Watertight dust cover protects the inlet when not in use
  • Durable polyester construction resists corrosion and withstands the elements
  • Black color
Distance between mounting holes (center to center): 2-7/16"
A10-30INBKVP Mighty Cord Twist-Lock RV Power Inlet - 30 Amp - Black
California residents: click here
Customer Satisfaction Score:
Ratings & Reviews
4.8
206 reviews
by:
by:
25
Show More Reviews
See what our Experts say about this Mighty Cord RV Power Inlets
  • Recommended Parts To Add Solar, Battery, Generator, and Shore Power to Enclosed Cargo Trailer
    view full answer...
  • Mounting Hole Size and Spacing on Mighty Cord Replacement 30-Amp RV Power Inlet A10-30INBKVP
    view full answer...
  • Is Mighty Cord Replacement RV Power Inlet UL Listed
  • Can Door Be Replaced On Mighty Cord Replacement RV Power Inlet
  • Replacement Power Inlet for a 2015 Prime Time LaCrosse Travel Trailer
    Hey Debbie, thanks for reaching out! We have kits like the B&B RV Electric Cable Hatch # BM85MR to help cover power inlets, but if you're looking for a cover that comes with an inlet, we unfortunately don't have those - you'll either need to use a hatch like what I just referenced, or you'll need to completely replace the inlet on your trailer. You're either going to need a 30A inlet, which we have in Black # A10-30INBKVP and White # A10-30INVP, or a 50A inlet, which we also have in Black...