Part Number: FIVBDP10A
RV Power Inverter
zoom in icon
slider vertical icon
zoom out icon
Comment field cannot be left empty.
Name field cannot be left empty.
Error submitting comment. Please try again momentarily.
Product Images
Videos
Need help with installation?
Locate installers near me
1,000-Watt pure sine wave inverter provides AC power to your RV's electrical system. Changes your battery's DC output into AC power for sensitive electronics and appliances. Transfer switch and micro-processor automatically operate settings. Great Prices for the best rv power inverter from Furrion. Furrion Pure Sine Wave Inverter - 1,000 Watts - Deck Mount - 12V part number FIVBDP10A can be ordered online at etrailer.com or call 1-800-940-8924 for expert service.
  • All Info
  • Reviews (1)
  • Q & A (0)
  • Photos
Furrion RV Power Inverter - FIVBDP10A
  • 1000 Watts
  • Pure Sine Wave
  • 12V
  • Furrion
  • Inverter/Transfer Switch
  • Kitchen Appliances
  • Power Center
  • AGM/Gel/Lead Acid
  • Lithium
Features:
  • 1,000-Watt pure sine wave inverter provides AC power for your RV's electronics and appliances
    • Changes your battery's DC output into clean AC power
    • Requires less than 10' between inverter and vehicle battery
  • Pure sine wave technology allows you to run AC devices safely and efficiently
    • Replicates household AC power to run sensitive electronics
    • Moves between 2 power sources in less than 20 milliseconds
  • Integrated safety features protect your RV's electrical system
    • LED indicator lights show input voltage level, output load level, and fault conditions
  • Advanced micro-processor automatically activates transfer switch and safety features
  • Multiple connection points let you secure cables and external devices to the inverter
    • Includes hardware AC terminal, DC input terminals, and remote port
Specs:
  • Overall dimensions: 16-3/4" long x 9-5/16" wide x 4-7/16" deep
    • Mounting holes: 11-15/16" long x 8-3/4" wide
  • Rated power:
    • Running (rated) power output: 1,000 watts
    • Starting (surge) power output: 2,500 watts
  • Voltage:
    • Maximum power: 100V - 120V AC
    • Input: 10V - 15V DC
    • Output: 110V - 120V AC
  • Current consumption:
    • Circuit breaker: 15 amps
    • Transfer relay: 16 amps
    • Fuse capacity: 150 amps
  • Output frequency: 60±1Hz
  • Maximum peak efficiency: 88%
  • Temperature ranges:
    • Operating range: 32 F to 104 F
    • Storage range: -22 F to 158 F
  • Maximum wire gauge: #4 AWG
  • Weight: 12.13 lbs
  • 1-Year warranty
This 12V inverter changes DC output from your RV batteries into AC power and sends it to the electrical system. Using pure sine wave technology, it creates clean power with low distortion, making it safe, efficient, and perfect for sensitive electronics like computers and TVs. Plus, the inverter can generate 2,500 starting watts and 1,000 running watts which is a great fit for laptops, TVs, and charging your smartphone.