Part Number: A16R80G477
In Stock
Trailer Tires and Wheels
zoom in icon
slider vertical icon
zoom out icon
Comment field cannot be left empty.
Name field cannot be left empty.
Error submitting comment. Please try again momentarily.
Product Images
Videos
Need help with installation?
Locate installers near me
Radial tire has a 14-ply rating and 3,640-lb max load at 110 psi. 16" Hub-piloted, dual steel wheel with offset has an 8 on 6-1/2 bolt pattern and 4.77" pilot hole. 3-Step powder coat finish. Complimentary roadside assistance included. Great Prices for the best trailer tires and wheels from Taskmaster. Provider ST235/80R16 Trailer Tire with Silver Dual Wheel part number A16R80G477 can be ordered online at etrailer.com or call 1-800-940-8924 for expert service.
  • All Info
  • Reviews (27)
  • Q & A (0)
  • Videos (1)
  • Photos
Taskmaster Trailer Tires and Wheels - A16R80G477
  • 16 Inch
  • Tire with Wheel
  • 8 on 6-1/2 Inch
  • 235/80-16
  • Load Range G
  • Dual Wheels
  • Steel Wheels - Powder Coat
  • Radial Tire
  • M - 81 mph
  • Taskmaster
Radial tire has a 14-ply rating and 3,640-lb max load at 110 psi. 16" Hub-piloted, dual steel wheel with offset has an 8 on 6-1/2 bolt pattern and 4.77" pilot hole. 3-Step powder coat finish. Complimentary roadside assistance included.
Features:
  • Tire-and-wheel assembly is designed for use on dually trailers
  • Heavy-duty steel wheel is sturdy and corrosion resistant
  • Hub-piloted wheel requires the use of flange nuts (sold separately) for installation
  • Radial tire is constructed with double steel belts and double polyester cords for a long life
    • Great for highway use
    • Nylon tread-firming belt overlays help prevent tread separation
    • Tread depth bars offer a quick visual indicator of tread wear
    • Tread is regroovable for additional mileage (federal and state laws may apply)
    • Bake tested to ensure that the rubber holds over time
    • Created specifically for trailers and not intended for use on other vehicles
  • 2-Year Platinum Plus warranty includes emergency tire change service and other benefits
  • Assembly meets DOT specifications and exceeds FMVSS
Specs:
  • Tire size: ST235/80R16
    • Section width: 9.3"
    • Outer diameter: 30.8"
  • Wheel dimensions: 16" diameter x 6" wide
  • Bolt pattern: 8 on 6-1/2"
    • Wheel bolt size: 5/8"-18
  • Pilot diameter: 4.77"
  • Offset: ±5.35"
  • Capacity: maximum combined tire and wheel: 3,640 lbs
    • Wheel: 3,860 lbs
    • Tire:
      • Load range: G
      • Ply rating: 14
      • Maximum load (dual tires): 3,640 lbs at 110 psi
    • Maximum speed: 81 mph (speed rating M)
    • 2-Year limited warranty
Platinum Plus Warranty with Roadside Assistance
Built-In Offset for Dual Applications
This tire-and-wheel assembly is designed to be used in dual-wheel setups. The 5.35" offset allows the wheel to be positioned closer to the trailer frame when used as the inner wheel of the setup. And if you use this assembly as the outer tire and wheel, the offset ensures that it will sit closer to the outside of your trailer. This hub-piloted wheel centers on the hub, not the lugs, and it requires the use of flange nuts (sold separately) for installation.
Corrosion-Resistant Finish
Provider Radials
Close up of prg80235 tread
Radial Tires vs. Bias Tires
Radial tire vs bias tire graphic
Determining the Bolt Pattern
Bolt Pattern - Odd
Bolt Pattern - Even
Bolt Pattern - Side
  • If D = 2-5/8", then the bolt pattern is 5 on 4-1/2"
  • If D = 2-3/4", then the bolt pattern is 5 on 4-3/4"
  • If D = 3", then the bolt pattern is 5 on 5"