Part Number: BUL23C24B
In Stock
You Save: 60%
Trailer Lights
zoom in icon
slider vertical icon
zoom out icon
Comment field cannot be left empty.
Name field cannot be left empty.
Error submitting comment. Please try again momentarily.
Product Images
Videos
Need help with installation?
Locate installers near me
4-5/16" Diameter round. Waterproof, LED trailer light is certified for backup light function in a 2-lamp system when a pair of lights is installed. Durable polycarbonate housing and lens. Recessed mount with grommet (not included). Great Prices for the best trailer lights from Optronics. LED Backup Light for Trucks or Trailers - Submersible - 27 Diodes - Round - Clear Lens - 24V part number BUL23C24B can be ordered online at etrailer.com or call 1-800-940-8924 for expert service.
  • All Info
  • Reviews (287)
  • Q & A (0)
  • Photos
Optronics Trailer Lights - BUL23C24B
  • Tail Lights
  • Round
  • LED Light
  • White
  • 4-5/16 Inch Diameter
  • Backup
  • Submersible Lights
  • Recessed Mount
  • Optronics
Features:
  • Round backup light for trailers and utility trucks
  • High diode count creates a strong light pattern
  • Sonically sealed, waterproof housing and lens unit is submersible
  • LEDs make great replacements for incandescent lights
    • Last 50 times longer
    • More efficient - provide brighter light with less power output
    • No bulbs to replace - no brittle filaments
  • Durable polycarbonate housing and lens
  • Clear lens over white LEDs
  • Compatible with 24V DC systems
  • Recessed mount with grommet (A45GB - sold separately)
  • Accepts industry-standard, 2-prong plug (A49PB or A45CB - sold separately)
  • DOT compliant
    • Meets FMVSS 108 requirements in any 360-degree position
Specs:
  • Dimensions: 4-5/16" diameter x 2" deep
  • Diodes: 27
  • Power draw at 12.8V: 0.145 amps
  • Lifetime warranty on LEDs
Optronics BUL23 Series LED Backup Light Dimensions
Sonically Sealed, Waterproof Trailer Light
BUL23C24B Optronics 24V LED Backup Light for Utility Trucks or Trailers - Submersible - 27 Diodes - Round - Clear Lens
Alternate part number: BUL-23C24B
California residents: click here
Ratings & Reviews
4.7
286 reviews
by:
by:
25
Show More Reviews
See what our Experts say about this Optronics Trailer Lights
  • 24V Lights Compatible With Prevost Coach